Kommenteeri

Tahad jõuda kiiremini soovitud tulemuseni - sõida jänest!

Kas harjutamine teeb meistriks või harjutajaks? Harjutamine teeb kindlasti harjutajaks. Selleks, et saada meistriks, on vaja midagi veel. Kui oled püsivalt harjutaja seisundis, võid tajuda, et täiuslikkuseni on veel pikk tee. Kuna see on tõsi, siis sa jätkad harjutamist. Harjutaja teekond on aga lõputu.

Mõnikord on taseme vahe vaid teistsuguse hoiaku ja minapildi kaugusel ning ühelt astmelt tuleb teisele lihtsalt hüpata. See on, nagu teaksid lühemat teed või sõidaksid korraks jänest.


Juhuslikult jänest sõitnud juhi pihtimus

“Mul oli üks keeruline vestlus töötajaga. Seda läbi viies kujutasin ette, et ma olen sina. Küsisin ja peegeldasin, nagu sina minuga teed. Mulle tundus, et töötaja kuulas mind ja sai minust paremini aru,” raporteeris juhist klient viimasel kohtumisel. “Lisaks tundsin end professionaalsena. Ma ei jooksnud kohe lahendusi pakkuma, vaid lasin tal endal selleni jõuda.”

Tundsin, kuidas heldisin. Heade juhendamisoskuste ehk coachiva suhtlemise ja motiveeriva intervjueerimise õpetamine on üks minu leivanumbreid. Aga seal ta istus minu vastas ilma mingitki juhendamiskoolitust läbimata ning kasutas oma meeskonnas edukalt seda, mida oli meie koostöös 1:1 kogenud.

Töötamine läbi soovitud seisundi

Tõepoolest on olemas väikesed trikid, kuidas saada soovitud tulemuse või seisundiga kontakti kiiremini, kui vaid oskusi treenides.

Ühte neist eelkirjeldatud jänest sõitnud juht intuitiivselt kasutaski. See oli nii lihtne ja samas nii võimas kogemus, et inspireeris mind kirjutama seda postitusest, et saaksin jagada sinuga veel mõnda võimalust, kuidas sõita soovitud tulemuseni jõudmiseks jänest.

Järgnevaid mõtteharjutusi võid teha nii, et kujutad erinevatesse rollidesse minekut ette. Teine võimalus on teha seda täiesti füüsiliselt, liikudes ruumis ühest punktist teise. Suure kehatunnetuse fännina soovitan võimalusel viimast.

Hoiatus! Harjutused eeldavad mõningast tundlikkust ja julgust unistada. Harjutused võivad põhjustada ebamugavust neile, kes arvavad, et inimese kõige tähtsam kehaosa on pea ja kõige olulisem funktsioon on ratsionaalne mõtlemine ning muud kehaosad on vajalikud vaid pea transportimiseks.

Olukord 1: Sa otsid vastust isiklikule küsimusele - Kohtu iseenda targa osaga!

Pane ruumi kaks tooli. Üks on sulle ja teine sellele osale sinust, kes teab vastust.

Alusta enda toolist. Istu ja esita küsimus, millele soovid vastust. Võimalusel pane see kirja.

Liigu edasi tooli, kus saad istuda selle osa kingadesse, kes teab vastust. Mida endale vastad?

Olukord 2: Sa otsid head lahendust - Pea nõu teiste tarkadega!

Pane ruumi üks tool endale ja teine sellele isikule, kelle mõtteid soovid kuulda. Kui tahad kutsuda ruumi rohkem osapooli, võid panna ka rohkem toole. Iga isiku või tegelase jaoks üks tool. Kujuta ette, et konkreetne isik istub sellel tooli ja mine astu ta kingadesse. Võid piirduda ka kahe tooliga ning kutsuda ühele ja samale toolile erinevaid tegelasi, kelle kingadesse kordamööda astud.

Alusta enda toolist. Kirjelda olukorda ja vormista küsimus, millele lahendust otsid. Seejärel küsi igalt inspireerivalt tegelaskujult, mida ta sellises olukorras teha soovitab.

Astu järjest erinevatel toolidel kohta sisse võttes teiste tarkade kingadesse ja vasta oma küsimusele, nagu nemad seda teeksid.

Siin võid hullata ja astuda julgelt nii suurkujude, oma valdkonna tipptegijate kui ka fantaasiategelaste kingadesse.

Lõpeta enda toolil ja tee kokkuvõte sellest, mis sind kõnetas.Foto: NordWood Themes, Unsplash

Olukord 3: Tahad olla meisterlikum - Laenuta meistri kingi!

Tee nagu minu klient, astu mõttes kellegi kingadesse, kes on sinu arvates meisterlik selles, mida saavutada soovid. Käitu ja suhtle nagu tema!

Olukord 4: Soovid teha juhina arenguhüppe - Hüppa kõrgemale tasemele!

Kaks tooli. Ühel istub see juht, kes sa oled praegu, ja teisel toolil istub juht, kelleks tahad saada. Astu praegusest olukorrast soovitud arenguhüppe saavutanud juhi tooli ja vasta küsimustele: Mis on nüüd teisiti? Mida tunned/ kuuled/ näed/ mõtled, kui arenguhüpe on sooritatud? Mis on sinu ümber paremini? Milline on olnud sinu roll selle muutuse saavutamisel? Mida teed sina teisiti, et oled kolleegidele/ töötajatele sellist mõju avaldanud? Kuidas siia jõudsid?

Olukord 5: Kavandad meeskonnaga tulevikku - Külastage tulevikku!

Kõigepealt määrake ära, kus asuvad ruumis olevik ja tulevik. Kogunege olevikus ja märgistage see tänase kuupäevaga. Kirjeldage hetkeolukorda: seda, mis juba toimib, ja seda, mis võiks olla paremini.

Leppige kokku, kui kaugele tulevikku vaatate. Seejärel liikuge tulevikku ja pange kirja tuleviku kuupäev ja aasta, kuhu liikusite.

Mis siin on teisiti? Mis on paremini? Mis veel? Kelle elu ja kuidas see mõjutab? Kuidas te siia jõudsid? Kes ja mis teid toetas? Milliseid takistusi kogesite? Kuidas need ületasite?

Mis olid teie esimesed kolm sammu? Millal te need tegite?

Valitud kingade mõju

Kõiki neid harjutusi saab omavahel miksida ja kohandada vastavalt vajadusele. Hea, kui saad teha mõnda rollikülastust kellegagi koos, kes sinult küsimusi küsib ja vastused kirja paneb. Vajadusel saad ka üksi hakkama.

Ükskõik, millise eelkirjeldatud harjutuse meisterlikkuse või hea lahenduse toetamiseks valid, kõigi harjutuste sügavam eesmärk on üks. Peale seda kogemust on loonud meisterlikkuse või uue soovitud seisundiga sisemise sideme. Su keha teab, kuhu tahad jõuda, ja tal on sellest ka kogemus.

Nagu lugesid, ei ole ükski harjutus iseseisvalt sooritamiseks liiga keeruline. Coachi või superviisoriga koostöös võid saada muidugi veel detailsema ja sügavama kogemuse.

Kui soovid sõita jänest kiirtee leidmiseks koos minuga, kirjuta!


Arengutreener Anne ÕuemaaLisa kommentaar

Email again: