Kommenteeri

Millal on tõde kasulikum kui afirmatsioonid?

“Usaldan ennast ja teen häid otsuseid.” “Olen enesekindel ja julge.” “Ma loon raha usalduse ja kergusega.” “Ma olen väärtuslik ja hoolitsen kõigepealt enda eest.” Need on positiivsed lausungid ehk afirmatsioonid, millega sõnausku inimesed soovivad luua oma ellu muutust. Olgu selleks muutuseks suurem eneseusaldus, eneseväärtustamine, rohkem küllust, julgust või midagi muud. “Fake it till you make it! Teeskle, kuni muutud päriselt selliseks!” hüüavad lavalt inspiratsioonikõnelejad ja elutreenerid, innustades unistajaid afirmatsioonidega jätkama.

Kui positiivsus ei toimi, tunnista tõde

Sõnadel on tõesti suur jõud. Mõnikord jääb aga ilusatest sõnadest väheks. Inimese sees on nii suur tühjus, et positiivse energiaga lausel ei ole kuskile kinnituda.

Ütlen ausalt, et ma ei ole isiklikult näinud ühtegi muutust, mis on tekkinud vaid positiivsete afirmatsioonide kordamise tulemusel. Pigem on kõrvu jäänud mõte, et ma kordan küll positiivseid lauseid enda kohta, aga tegelikult ei usu seda. Positiivse mõju asemel on lausete kordamisel valetamise maik.

Olen seda kogenud, kui inimesel on väga keeruline võtta vastu positiivset tagasisidet või tuua välja oma tugevusi ja oskusi. Need on juhtumid, kus afirmatsioonid ei aita soovitud muutust luua.

Muutus algab hetkest, kui inimene tunnistab, mis olukorras ta on ja mida tegelikult tunneb. Muutus algab tõe tunnistamisest. Kui inimene nõustub tunnistama tõde ehk fakte, vabaneb palju energiat.

Nõustu minevikukogemusega

Sageli takistab inimese liikumist eesmärkide ja soovitud muutuste suunas piirav uskumus ja sellega seotud alateadlik pilt, mis on tekkinud minevikukogemus(t)e põhjal. Enamasti ei ole inimene sellest pildist ja seotud minevikukogemusest teadlik.

Me saame teha sisemise pildi nähtavaks, tuues selle ruumi objektide või esindajatega (näiteks nagu tehakse konstellatsioonitöös).

Hetkeolukorda ja seisundit ei ole mõtet eitada ega positiivsete afirmatsioonide taha peita, see on eelnevate sündmuste tagajärg, millest on saanud reaalsus. Tegelikkuse eitamine võtab oluliselt rohkem energiat kui selle kõigega nõustumine. “Ei” tuleb öelda kogu aeg, aga “jah” tuleb öelda nõustumisel vaid ühe korra, nagu kirjeldas koolitusel eitamise energiakulukust eesti päritolu pereterapeut ja konstellöör Tiiu Bolzmann.

Kui sisemine “takistav” pilt on nähtav, saame seda muuta. Pildi muutmisega muutub sageli ka inimese seisund. Seisundi kinnitamiseks võib kasuta afirmatsioone, mis uue seisundi omaks võtmist toetavad.
Foto: Alexander Grey, Unsplash

Leia oma tõelause

Konstellatsioonides kasutatakse afirmatsioonide asemel tõelauseid, nagu üks minu õpetaja, süsteemne coachi ja konstellöör John Whittington neid võluvalt nimetab.

Tõelause on lühike keskmiselt 3-7 sõnast koosnev lause, mis väljendab täpselt seda tunnet(ust), mida inimene hetkeolukorras tajub. See on nii täpne, et inimene tajub lauset välja öeldes kogu kehaga selle tõesust.

Tõelausete vägi peitubki sõnade ja kehalise seisundi kooskõlas. Lauset korrates tekib kehas tuntav resonants ja see on vabastav.

Tõelaused on samal ajal süsteemsed laused. Need väljendavad sügavat tõde üksikisiku kohta ja kirjeldavad samal ajal inimest suuremas süsteemis. Näiteks tööl või perekonnas. Laused annavad märku, kui mõni süsteemi kolmest põhilisest seadusest - kuuluvus, kord või tasakaal - on rikutud.

Toon mõned näited tõelausetest:
  • Ma olen kurb/ pettunud/ rahul.
  • Ma tunnen end üksi.
  • Ma olen tasakaalus.
  • See ei ole minu koht.
  • Ma tahaksin siin midagi muuta, aga ei saa.
  • Mul läheb veel aega, et sellega nõustuda.

Mõtle ühele eluvaldkonnale ja sealsele olukorrale, mida hetkel koged. Kas nende lausete hulgas on mõni, mis kirjeldab sinu tõde seoses sinu olukorraga? Kui ei, mis on sinu täpne tõelause tunnete ja tundmuste kohta selles olukorras?

Mõnikord on inimese kõige suurem julgustükk see, et ta vaatab oma olukorda ja tunnistab seda nii, nagu see on, ning annab sellele kogemusele koha.

Näiteks:
“Ma tunnen segadust, sets ma ei tea, kuhu ma kuulun. Ja ma ütlen sellele tundele “jah”. Ma luban endal seda kogeda.”

Kui leidsid oma tõelause praeguse olukorra kohta, korda seda häälega ja luba endal tekkinud tunnet kogeda. Jälgi, mis toimub sinu sees ja sinu kehas.

Kui lubad endal tekkinud olukorda ja sellega seotud tundeid kogeda, võib sulle avaneda uus tee.

Mida tuleb sinul tunnistada, et saaksid vana kordamise asemel näha uusi vaateid?

Kirjuta mulle, kui soovid jagada oma taipamisi või vajad tuge varjatud takistuse avastamiseks ja kõrvaldamiseks!


Arengutreener Anne Õuemaa

Lisa kommentaar

Email again: